Sekcje

SEKCJE ORAZ ZAJĘCIA PRZY GMINNYM OŚRODKU KULTURY W PSZCZEWIE

 


 
 

TURNIEJ SZACHOWY

Coroczny Turniej Szachowy odbywa się na początku grudnia dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży w Pszczewa i okolic. Wydarzenie cieszy się sporym zainteresowaniem. Wszyscy chętni, mogą dzięki nim pogłębić umiejętności gry
w szachy. Mentorem turnieju jest Paweł Gąbka. Jest pasjonatem gry w szachy.

KLUB WSPÓŁCZESNEJ PANI

Klub Współczesnej Pani, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Pszczewie powstał w 2011 roku. Do klubu należą kobiety, które aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym, biorąc aktywnie udział w wielu wydarzeniach. Spotkania tematyczne jakie się odbyły to między innymi: porady kosmetyczne, wianki adwentowe, spotkanie wigilijne, potrawy karnawałowe, pisanki i ozdoby wielkanocne, wyroby z wikliny, jak również zapoznawanie się z najnowszym sprzętem AGD, mają na celu przybliżyć i zaktywizować do siebie gospodynie domowe. Panie bardzo chętnie uczestniczą w imprezach, oferując swoje wsparcie, pomoc i doświadczenie.

KLUB PRZYJACIÓŁ PSZCZEWA

Po dwudziestu latach działalności na podstawie Statutu Towarzystwa Przyjaciół Pszczewa uchwałą Nr 1 Walnego Zebrania w dniu 23 października 2012 roku podjęto jednogłośnie decyzję o rozwiązaniu Towarzystwa i przekształceniu
w Klub Przyjaciół Pszczewa działający przy Gminnym Ośrodku Kultury. Rozwiązanie organizacji zgłoszone zostało w Sądzie Rejonowym w Zielonej Górze, VIII Wydział Gospodarczy KRS. Głównym motywem działania TPP były sprawy związane z pobudzaniem i wspieraniem inicjatyw na rzecz rozwoju gminy, podejmowanie działań na rzecz lokalnej społeczności, kultywowanie tradycji, ochrona zabytków i świadectw historii oraz wspieranie życia kulturalnego. Towarzystwo Przyjaciół Pszczewa organizowało spotkania – tzw. „fora obywatelskie” z udziałem władz samorządowych lub różnorodnych instytucji w celu omówienia i przedstawienia poglądów i opinii w sprawie podejmowanych przez nie działań dotyczących lokalnej społeczności.

Klub Przyjaciół Pszczewa kontynuuje tradycje Towarzystwa przez aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym i społecznym Pszczewa.

Obecnie Klub Przyjaciół Pszczewa liczy 63 osoby, a Zarząd stanowią:

1.      Wanda Stróżczyńska – Prezes
2.      Anna Wiśniewska – Skarbnik
3.      Witold Bułkowski – Członek
4.      Barbara Majchrzak – Członek
5.      Wanda Żaguń – Członek

klub

ZAJĘCIA WOKALNE

To jedne z najnowszych zajęć w Gminnym Ośrodku Kultury w Pszczewie. Pierwsze zajęcia odbyły się 7. lutego 2019 r. Prowadzi je Dyrektor Domu Kultury - Ewa Walkowska. Dedykowane są dzieciom oraz młodzieży posiadającym zdolności wokalne. Odbywają się w każdą środę. Uczestnicy pracują nad dykcją, emisją głosu jak również interpretacją piosenki. Efekty ich pracy mamy nadzieję, że będzie można poznać za niedługi czas.

ZAJĘCIA PLASTYCZNE

Warsztaty plastyczne odbywają się co piątek w godz. 15:00-17:00 w świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury w Pszczewie. Prowadzi je P. Alicja Cyranik. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem, dzieci uczą się tworzyć piękne ozdoby, rysują, wyklejają rozmaitości z papieru, bibuły oraz innych tworzyw plastycznych. Każdy temat zajęć dopasowany jest do wieku uczestników oraz wydarzeń.

ZESPÓŁ BATTERIA

„BATTERIA” to zespół instrumentalno-wokalny, tworzący własną muzykę, opartą na mieszaninie afrykańskich, arabskich, australijskich gatunków. Instrumentarium grupy tworzą djembe, conga, bongosy, gitara klasyczna, cornamuse, flety proste, didgeridoo oraz różnorakie przeszkadzaje. Zespół zabiera publiczność w magiczną podróż kojącymi dźwiękami fletu, akustycznymi akordami gitary, okraszaną zaśpiewami szamańskimi. Batteria, w swoich improwizacjach, powraca do "korzeni", pełnego pojednania z naturą, poczucia relaksu i wyciszenia. W utworach pobrzmiewają również elementy jazzowe opierające się w dużej mierze na improwizacji.

Zespół tworzą:
Rafał Lemański - didgeridoo, djembe, flety, cornamuse, kij deszczowy,
Dominik Wilczyński - djembe, didgeridoo, flet, drumla, bongosy, przeszkadzaje, wokal,
Krystian Grabowski - gitara klasyczna, djembe, kij deszczowy,
Tomasz Chruszcz - djembe, didgeridoo, flet, kij deszczowy, przeszkadzaje, bongosy,
Marcin Wamberski - djembe, kij deszczowy, przeszkadzaje,
Lidia Radzion - wokal, djembe, darabuka,
Ewa Walkowska - przeszkadzaje, wokal.

Zespół BATTERIA wspiera również GOK m.in.
podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

batteria

ZAJĘCIA TANECZNE pod okiem STUDIO TAŃCA IWONY FIRLEJ

W poniedziałki odbywa się kurs tańca towarzyskiego oraz zajęcia taneczne dla grupy 4 – najbardziej zaawansowanej. We wtorki za to odbywają się zajęcia dla 3 grup: przedszkolnej, szkolnej i zaawansowanej. Prowadząca to Adrianna Firlej, która dzieli się z uczestnikami swoją pasją i zamiłowaniem to tańca.

FABRYKA POMYSŁÓW

Zajęcia dedykowane są dzieciom, które chcą rozwinąć własne umiejętności i talenty. Prowadząca i twórca zajęć, Anna Badach wydobywa z dzieci to co najcenniejsze. Pomaga im odkryć siebie, ale przy tym dobrze się bawiąc.

TURNIEJ SZACHOWY

Coroczny Turniej Szachowy odbywa się na początku grudnia dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży w Pszczewa i okolic. Wydarzenie cieszy się sporym zainteresowaniem. Wszyscy chętni, mogą dzięki nim pogłębić umiejętności gry w szachy. Mentorem turnieju jest Paweł Gąbka. Jest pasjonatem gry w szachy.

 


 

KIEDYŚ:

SEKCJA GIER PLANSZOWYCH

Zajęcia zostały stworzone dla dzieci, które chciały spędzić wolny czas nie tylko na grach komputerowych, czy przywiązane do tabletów i smartfonów. Wspólna zabawa, gry planszowe rozwijają nie tylko wiedzę, ale również wyobraźnię.
Do końca 2018 roku zajęcia te były realizowane w każdy czwartek w godz. 15:00-17:00. Obecnie posiadamy w swej ofercie inne zajęcia, natomiast gry planszowe są cały czas dostępne dla dzieci w naszej świetlicy.


ZESPÓŁ TRANS

Przy Gminnym Ośrodku Kultury odbywały się zajęcia zespołu tańca współczesnego TRANS. Zespół działał w ramach Skwierzyńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Tanecznego TRANS, pod opieką Anny Bubnowskiej i Katarzyny Piechowiak.

trans

trans 2

trans 3

STUDIO PIOSENKI

Studio Piosenki działające w Gminnym Ośrodku Kultury powstało w 2000 roku. Instruktorem był Joachim Ryczek. Zajęcia dla dzieci i młodzieży odbywały się zarówno w trybie indywidualnym, jak i grupowym.

studio piosenki

MALI PSZCZEWIACY

Dziecięcy zespół Tańca Ludowego „Mali Pszczewiacy” powstał w 1990 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Pszczewie. Założycielką i wieloletnią kierowniczką zespołu była p. Wanda Stróżczyńska, a choreografami byli Janusz Winiecki i Leszek Nuckowski. Zespołem kierowała Ewelina Komorowska wraz z Karoliną Willimberg, a akompaniatorem był Dominik Fryza. Zespół w swoich szeregach skupiał ok. 16 dzieci z Pszczewa i okolic, które były zainteresowane folklorem, polskimi tradycjami i zwyczajami. Istnienie zespołu miało na celu pielęgnowanie tradycji ludowych i zachowanie dziedzictwa ludowego, utrwalonych w postaci piękna tańców, zwyczajów i obrzędów regionalnych, dostosowanych do wieku dzieci. W ciągu kilku lat istnienia zespół wypracował repertuar, który reprezentował na Jarmarku Magdaleńskim w Pszczewie, na dożynkach oraz na innych imprezach okolicznościowych, czyli na trwałe wpisał się w kulturę Pszczewa. Zespół brał udział w różnych festiwalach folklorystycznych, przeglądach powiatowych i konkursach. Chętnie korzystali z zaproszeń na występy w powiecie i nie tylko.

mali pszczewiacy

BEL CANTO

Zespół działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Pszczewie. Instruktorką śpiewu jest Donata Marzec-Pawłowska. Panie z zespołu uświetniły już swoim śpiewem wiele imprez lokalnych. W repertuarze mają różne piosenki, które są wybierane adekwatnie do uroczystości. Instruktorka w dalszym ciągu szuka chętnych osób (dorosłych) do uczestnictwa w zespole. Panie spotykają się w każdy wtorek o godzinie 17.00 w Gminnym Ośrodku Kultury. Zespół tworzą: Zofia Michoń, Patrycja Giel, Hanna Ciążyńska, Anna Kochman, Ewa Łazarska, Grażyna Tupalska, Elżbieta Fryza, Gabriela Krystkowiak.

bel canto