KONFERENCJA HISTORYCZNA 19.01.2019 R.

Jeśli interesuje Państwa historia bitew i konfliktów zbrojnych na terenie dawnego polsko-niemieckiego pogranicza (ziemi międzyrzeckiej i międzychodzkiej), a także dzieje pomników upamiętniających mieszkańców tego regionu poległych w powstaniach i wojnach, to zapraszamy serdecznie na spotkanie pt. „Niespokojne pogranicze”, które odbędzie się w Pszczewie 19 stycznia 2019 r. o godz. 16 w sali przy ul. Zamkowej 14.
Wydawać by się mogło, że zagadnienia z historii najnowszej, takie jak działania militarne czy dzieje pomników są dobrze opracowane i znane. Kryją one jednak nadal wiele tajemnic, pełne są zafałszowań i uproszczeń, wynikających m.in. z uwarunkowań politycznych.
Aby odkryć naszą wspólną historię na nowo i popularyzować najnowsze wyniki badań pasjonaci historii z Międzyrzecza, Pszczewa, Międzychodu, Sierakowa i Pniew zawiązali „Stowarzyszenie z Pogranicza”. Styczniowa konferencja w Pszczewie inauguruje działalność Stowarzyszenia.

Tematy referatów:
* Mateusz Górski - Mogiła napoleończyków w Pszczewie
* Artur Przemysław Paczesny, Robert Jędrzejczak - Kamień na kamieniu… Z dziejów wybranych pomników i innych upamiętnień w powiecie międzychodzkim
* Katarzyna Sztuba-Frąckowiak - Tablica z Obrzyc upamiętniająca ofiary I wojny światowej
* Maksymilian Frąckowiak - Działania wojenne w okolicach Pszczewa w 1945 r. w świetle prac archeologiczno-ekshumacyjnych
* Andrzej Chmielewski - Omówienie publikacji z serii „Germania”
* Karolina Korenda-Gojdź - Józef Walenty Furmanek - powstaniec wielkopolski. Materiały z Archiwum Państwowego w Zielonej Górze.

Komunikat
* Jerzy Nowicki - W sprawie Wlastimilówki, domu Ady i Wlastimila Hofmanów w Szklarskie Porębie.

Serdecznie zapraszamy!

do internetu KONFERENCJA STOWARZYSZENIE Z POGRANICZA OSTATECZNA WWW