OTWARCIE NOWEJ WYSTAWY W MUZEUM

Otwarcie nowej wystawy stałej

w Muzeum Dom Szewca w Pszczewie

            Z radością informujemy, że 30 grudnia 2019 roku o godz. 14.00, po zakończonym remoncie oraz przygotowaniach, uroczyście otworzyliśmy w Muzeum Dom Szewca nową wystawę stałą pn. Pszczew. Małe miasteczko, wiele kultur.

            W roku 2019 muzeum było dla nas tematem priorytetowym. Dzięki decyzji Rady Gminy Pszczew otrzymaliśmy z budżetu gminy dotację na dokończenie prac remontowych, wymaganych programem konserwatorskim oraz decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W sierpniu 2019 roku firma KAISAR Artura Krechowicza rozpoczęła prace, które polegały m.in. na skuciu starych tynków ścian i sufitów, wymianie instalacji elektrycznej i montażu nowego ogrzewania, położeniu nowych tynków na ścianach i sufitach, malowaniu, cyklinowaniu i lakierowaniu podłóg oraz zabezpieczeniu ścian zewnętrznych i fundamentów budynku. Remont zakończyliśmy w końcu sierpnia, niezwłocznie dokonano również odbioru robót (bez uwag!). Efekty wykonanych prac zostały bardzo wysoko ocenione przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jednocześnie w końcu sierpnia otrzymaliśmy informację o otrzymaniu dotacji na przygotowanie nowe wystawy stałej w muzeum, co idealnie zbiegło się z zakończeniem prac remontowych.

            Wystawa stała jest owocem projektu zrealizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Pszczewie w ramach Programu Wspieranie działań muzealnych 2019 ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa. Główną oś nowej wystawy stanowią makiety trzech pszczewskich świątyń, a jej treścią jest pszczewska historia od dziejów najdawniejszych do dziś. Zadbaliśmy też o nowe technologie – jednym z elementów wystawy jest kiosk multimedialny, w którym zawarliśmy dodatkowe treści historyczne, przetłumaczone również na język niemiecki i angielski. Będzie w nim można posłuchać także pszczewskich legend w wersji audio oraz przetłumaczonych na język migowy.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Gorąco zachęcamy do zwiedzania!

 

 

MKiDN.png