Gminny Ośrodek Kultury w Pszczewie
Powróć do: Biblioteka

Biblioteka im. Walerii Misiewicz w Pszczewie

Została założona w 1949 roku. Do dyspozycji oddano wówczas 723 woluminów. Biblioteka mieściła się w budynku przy ul. Sikorskiego 8 (parter). W 1957 roku biblioteka została przeniesiona do budynku na Rynku 13 do sali na pierwszym piętrze, gdzie obecnie znajduje się Urząd Gminy Pszczew. Księgozbiór liczył wtedy 2980 woluminów. W lutym 1961 roku została ponownie przeniesiona, tym razem na ul. Poznańską 27, na piętro. Rok 1964 był czasem kolejnej przeprowadzki na Rynek 13. Dopiero w marcu 1976 roku Biblioteka w Pszczewie zdobyła stałą siedzibę w budynku Gminnego Ośrodka Kultury na ul. Poznańskiej 27, gdzie mieści się do dziś.

W wyniku reformy administracyjnej w 1975 roku do Biblioteki w Pszczewie włączono filię w Silnej.

Księgozbiór Biblioteki w Pszczewie oraz filii liczy około 14 tys. woluminów. Co roku na półkach pojawiają się najważniejsze nowości rynku wydawniczego. Biblioteka oferuje także usługę Książka na telefon - pod numerem telefonu 95 749 23 24 można zamówić książkę z dowozem do domu.

Biblioteka Publiczna w Pszczewie w swoich zbiorach posiada:

  • literaturę piękną w bogatym wyborze dla dzieci, młodzieży i dorosłych;
  • literaturę faktu i popularnonaukową;
  • podstawowe słowniki, encyklopedie, leksykony;
  • zbiór poświęcony literaturze regionalnej;
  • lektury podstawowe i uzupełniające uwzględnione w programie szkolnym.

Ponadto na miejscu można skorzystać z czytelni internetowej z bezpłatnym dostępem do Internetu, usługi ksero.

Od dnia 1 stycznia 2019 r. Biblioteka Publiczna w Pszczewie uruchomiła wypożyczalnię elektroniczną swoich księgozbiorów.

Link do elektronicznego katalogu książek: https://szukamksiążki.pl/SzukamKsiazki/katalog/index.html?selectedAuth=1033

W dniu 29 czerwca 2021 roku nasza biblioteka otrzymała imię Walerii Misiewicz - pszczewskiej działaczki koła Związku Polaków w Niemczech. Historię naszej partonki można przeczytać w zakładce "Waleria Misiewicz - patronka naszej biblioteki".