Ustawienia

Relacja z XXVII Jarmarku Magdaleńskiego Folk Art 2021

Ocena 0/5

Rękodzielnicy wrócili do Pszczewa!

Jak dobry zwyczaj każe, w lipcu miała miejsce kolejna odsłona, już XXVII, Jarmarku Magdaleńskiego FOLK ART 2021.

W sobotę z samiusieńkiego rana zrobiło się gwarno w Pszczewie, gdyż zaczęli przyjeżdżać ze wszystkich stron Polski rękodzielnicy i wystawcy. W tym miejscu chciałabym przeprosić mieszkańców, których obudziliśmy. Prosimy o wyrozumiałość, że przez jeden weekend w roku trudno się w Pszczewie wyspać. W tym dniu nie pospali się również nasi wędkarze, gdyż z samego rana rozpoczęli boje o najlepsze połowy. Najbardziej wypoczęci byli skaciści, gdyż rozpoczęcie Turnieju Skata Indywidualnego na Folwarku Pszczew odbyło się
o godzinie 10. Uroczyste otwarcie Jarmarku Magdaleńskiego miało miejsce przy Muzeum „Dom Szewca”, gdzie po przemówieniach władz lokalnych i zaproszonych gości później wspólnie z mażoretkami Studia Tańca Stif i Orkiestrą Dętą Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego pomaszerowaliśmy w korowodzie do parku. Kolejno na scenie pojawili się wokaliści z Pszczewa, a później najmłodsi widzowie mieli okazję obejrzeć widowisko teatralne „Detektyw Zagadka na tropie”. Zwieńczeniem tego dnia był energiczny koncert zespołu Orkiestry Świętego Mikołaja.

Następnego dnia od godzin porannych w parku odbyły się pokazy historyczne oraz promocja książki Pawła J. Sochackiego. Dla osób, którym nie udało się zakupić książki podczas Jarmarku, informujemy, że pszczewski bestseller „Za starymi drzwiami” jest do nabycia w Muzeum „Dom Szewca”. Przez całą niedzielę Rada Artystyczna w składzie: Krystian Grabowski, Anna Marciniak-Kochman oraz Anna Borowy oceniali stoiska rękodzielnicze, aby o 17:30 wręczyć nagrody tym 10-ciu najlepszym i wyróżnić czworo. Wśród nagrodzonych osób znalazła się Pszczewianka Wioleta Biernacka, która tworzy szydełkowe pluszaki, zaś Zofia Gaweł, która w Pszczewie prowadzi kwiaciarnię pod kinem, dostała nagrodę za swoje wyroby szydełkowe. Przed niedzielnym koncertem odbyło się nadanie tytułu Honorowym Obywatelom Gminy Pszczew, do ich grona dołączyli w tym roku: Anna Wiśniewska, Mirosława Górna, Maria Kawiorska, Lech Suszczyński i Sylwester Ryczek, którym serdecznie gratulujemy! Na zakończenie odbył się koncert Karoliny Cichej & Spółka. Tym akcentem zakończyliśmy XXVII Jarmark Magdaleński.

„Nie byłoby tego wydarzenia, gdyby nie zaangażowanie wielu wspaniałych ludzi. Ogromnie im za to dziękujemy.” - podkreśla Ewa Walkowska dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Pszczewie. Jarmark odbył się także dzięki wsparciu finansowemu Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., który realizuje Projekt Baltic Pipe.

https://www.gaz-system.pl/,    https://www.baltic-pipe.eu/pl/.

Wśród sponsorów naszego wydarzenia nie zabrakło również Lubuskiego Banku Spółdzielczego, a także naszych nadleśnictw: Nadleśnictwo Trzciel, Nadleśnictwo Międzyrzecz, Nadleśnictwo Międzychód, Nadleśnictwo Bolewice. Dziękujemy!

GOK

Wideo relacja Dariusza Brożka z udziałem Katarzyny Sztuba-Frąckowiak