SEKCJE ORAZ ZAJĘCIA PRZY GMINNYM OŚRODKU KULTURY W PSZCZEWIE
Warsztaty wokalne
Podczas zajęć wokalnych prowadzonych przez Annę Spyrkę uczestnicy pracują nad techniką wokalną: emisją głosu, dykcją, prawidłowym oddechem, pracy nad ciałem i postawą, ruchem scenicznym oraz interpretacją tekstu. Uczą się pracy z mikrofonem i przygotowują się do występów publicznych. Prowadząca pomaga w doborze materiału, kierując się indywidualnymi predyspozycjami oraz zainteresowaniami każdego z uczestników.
Zajęcia taneczne
Zajęcia taneczne prowadzone przez Adriannę Firlej oswajają uczestników z rytmem i muzyką, wspomagają wszechstronny rozwój, uwrażliwiają na muzykę, ruch i piękno. Rozmaite ćwiczenia pozwalają rozwinąć koordynację ruchową, równowagę, pobudzić kreatywność i wyrabiają nawyk prawidłowej postawy ciała. Dzieci uczą się ciekawych układów, prezentowanych później na różnego rodzaju pokazach w formie stacjonarnej bądź online.
Warsztaty plastyczne
Warsztaty plastyczne odbywają się w świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury w Pszczewie. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Podczas zajęć prowadzonych przez instruktora dzieci uczą się tworzyć piękne ozdoby, rysują, wyklejają rozmaitości z papieru, bibuły oraz innych tworzyw plastycznych. Każdy temat warsztatów dopasowany jest do wieku uczestników oraz aktualnych świąt czy wydarzeń.
Zajęcia z malarstwa i rysunku
Zajęcia z malarstwa i rysunku dla dzieci uzdolnionych artystycznie prowadzone są z pasją przez lokalną plastyczkę Anitę Bednarek. Podczas warsztatów uczestnicy poznają zagadnienia kompozycji, proporcji, budowania przestrzeni, uczą się sposobu mieszania i łamania barw. Pod okiem doświadczonego instruktora dziecko pozna nowe techniki rysowania i ma możliwość rozwijania swoich umiejętności.
Mali Pszczewiacy
Reaktywowany w 2020 roku dzięki wsparciu Programu EtnoPolska NCK zespół tańca ludowego, którego nazwa i choreografia odwołują się do powstałej w latach 90. ubiegłego wieku grupy miłośników tradycji regionalnej. Instruktorkami są Anna Badach i Karolina Wilimberg. Zespół w swoich szeregach skupia dzieci z Pszczewa i okolic, które są zainteresowane folklorem, polskimi tradycjami i zwyczajami. Istnienie zespołu ma na celu pielęgnowanie tradycji ludowych i zachowanie dziedzictwa ludowego, utrwalonych w postaci piękna tańców, zwyczajów i obrzędów regionalnych, dostosowanych do wieku dzieci.
Zespół śpiewaczy
Obok reaktywowanego zespołu „Mali Pszczewiacy” powstał zespół śpiewaczy, którego potencjał i muzykalność rozwija się prężnie pod okiem instruktora Eustachego Kucharskiego, kompozytora i autora tekstów. Zespół pracuje nad repertuarem i mamy nadzieję, że zaakompaniuje wokalnie również „Małym Pszczewiakom” podczas spotkań z publicznością.
Klub Przyjaciół Pszczewa
Po dwudziestu latach działalności na podstawie Statutu Towarzystwa Przyjaciół Pszczewa uchwałą Nr 1 Walnego Zebrania w dniu 23 października 2012 roku podjęto jednogłośnie decyzję o rozwiązaniu Towarzystwa i przekształceniu w Klub Przyjaciół Pszczewa działający przy Gminnym Ośrodku Kultury. Rozwiązanie organizacji zgłoszone zostało w Sądzie Rejonowym w Zielonej Górze, VIII Wydział Gospodarczy KRS. Głównym motywem działania TPP były sprawy związane z pobudzaniem i wspieraniem inicjatyw na rzecz rozwoju gminy, podejmowanie działań na rzecz lokalnej społeczności, kultywowanie tradycji, ochrona zabytków i świadectw historii oraz wspieranie życia kulturalnego. Towarzystwo Przyjaciół Pszczewa organizowało spotkania – tzw. „fora obywatelskie” z udziałem władz samorządowych lub różnorodnych instytucji w celu omówienia i przedstawienia poglądów i opinii w sprawie podejmowanych przez nie działań dotyczących lokalnej społeczności.
Klub Przyjaciół Pszczewa kontynuuje tradycje Towarzystwa przez aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym i społecznym Pszczewa.
Klub Współczesnej Pani
Klub Współczesnej Pani, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Pszczewie powstał w 2011 roku. Do klubu należą kobiety, które aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym, biorąc aktywnie udział w wielu wydarzeniach. Spotkania tematyczne jakie się odbyły to między innymi: porady kosmetyczne, wianki adwentowe, spotkanie wigilijne, potrawy karnawałowe, pisanki i ozdoby wielkanocne, wyroby z wikliny, jak również zapoznawanie się z najnowszym sprzętem AGD, mają na celu przybliżyć i zaktywizować do siebie gospodynie domowe. Panie bardzo chętnie uczestniczą w imprezach, oferując swoje wsparcie, pomoc i doświadczenie.